Letošní informace

I my pozorně sledujeme vývoj koronavirové pandemie. Vzhledem k nepříznivé situaci na začátku října jsme se rozhodli, že letošní ročník Náboje Junior neproběhne ve více než 50 místech ve třech zemích. Naopak, zapojených bude mnohem víc míst, protože soutěž plánujeme uspořádat online a to tak, že jednotlivé přihlášené týmy budou soutěžit přímo ve svých školách.

Vezměte prosím na vědomí, že organizátoři si vyhrazují právo níže uvedené instrukce a pravidla soutěže změnit (případně i zrušit soutěž), dojde-li k zásadní změně epidemiologické situace případně k výrazným mimořádným bezpečnostním opatřením. O každé změně však budeme přihlášené týmy včas informovat.

V současné době probíhá vývoj online herního systému, ve kterém bude letošní soutěž probíhat. Ze systému bude možné stahovat zadání jednotlivých úloh ve formátu pdf a nahrávat jejich řešení, a to tak, že dosavadní systém Náboje Junior zůstane zachován. Tedy každý tým na začátku dostane přístup k prvním šesti úlohám. Přístup k dalším, zpravidla náročnějším úlohám získá pouze po odevzdání správného řešení dosavadních úloh.

Jako doposud se vítězem stává ten tým, který vyřeší nejvíce úloh. Ale místo vícero organizačních míst se letos bude soutěžit již na národní úrovni.

Aby mohl Náboj Junior proběhnout, museli jsme změnit některá pravidla. I když nebude počet pokusů u jedné úlohy nijak omezen, každý nesprávný výsledek je penalizován neumožněním odevzdávat další řešení po dobu 60 sekund. A počítá se každá sekunda, neboť časy odevzdání úloh se berou v potaz při vytváření pořadí!

Nezapomeňte, že pro účast v soutěži je nutný počítač s připojením k internetu. Nicméně, použití počítače ani další elektroniky není povoleno k řešení úloh. K vyřešení úloh Náboje Junior vám budou stačit papíry, psací a rýsovací potřeby (pravítka, úhloměry, kružítka, apod.). Před soutěží obdržíte i přehled fyzikálních a matematických vzorců a užitečných konstant v pdf formátu.

Pro usnadnění organizace mohou týmy do Náboje Junior přihlašovat pouze učitelé. Ti týden před soutěží dostanou instrukce k soutěžnímu dni a 20. listopadu budou odpovídat za dodržování pravidel během soutěže.

Věříme, že tento netradiční koncept Náboje Junior vás zaujal. Pokud je tomu tak, zaregistrujte své týmy co nejdříve, neboť počet míst je pořád omezen!

Speciální poděkování patří organizátorům Fyziklání online a FYKOSu za poskytnutí a modifikace herního systému, který umožňuje, aby Náboj Junior proběhl i v roce 2020.